Vo výstavných priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach bola dňa 15. mája 2017 otvorená Výstava bábik z celého sveta Ing. Jaroslava Burjaniva z Tlmáč. Autor unikátnej zbierky a štyroch digitálnych kníh o Indii sa venuje zberateľstvu spolu s manželkou celé desaťročia.
Jaroslav Burjaniv pri príležitosti otvorenia výstavy usporiadal prostredníctvom krásnych fotografií dve besedy. Porozprával žiakom okolitých škôl a širokej kultúrnej verejnosti o Záhadách a zaujímavostiach Indie a cestovateľských zážitkoch z Ruska a Egypta. V druhej najľudnatejšej krajine sveta strávil pracovne niekoľko rokov, odkiaľ si na Slovensko priniesol množstvo fotografií a krojované bábiky ako darčeky pre rodinu. Vtedy ešte netušil, že sa neskôr stanú jeho zberateľskou vášňou. Pri ďalšej návšteve Indie v roku 2001 pribudli do rodiacej sa zbierky ďalšie bábiky, medzi ktorými bola i Barbie v indickom štýle.
Zbierku tvoria bábiky vyrobené z rôznych materiálov v národných krojoch. Pochádzajú z 23 krajín a je ich spolu 130. Prvú bábiku som získal od dievčaťa z Japonska ako študent vysokej školy v roku 1964 za našu slovenskú krojovanú bábiku. Bola to krásna japonská nevesta. Ďalšiu mi daroval priateľ z Walesu, s ktorým som si dopisoval. V zbierke mám aj Džina z rozprávky o Aladinovej lampe, ktorého som priniesol ešte z bývalého ZSSR. Najstaršou bábikou zbierky je bábika v tekovskom kroji, ktorú získala manželka ešte ako šesť ročná od starých rodičov.
Jaroslav Burjaniv v rokoch 2002 až 2004 pracoval pre OSN – UNIDO na projektoch pre efektívnejšie využívanie energií a znižovanie odpadov v Petrohrade. Po návrate na Slovensko zbierku obohatil o sadu ruských a japonských krojovaných bábik, ktoré boli také krásne, že mu ich už bolo ľúto rozdávať ako suveníry pre priateľov. Ďalšie dva roky pracoval pre OSN na podobnom projekte v Uzbekistane. Keď pri návšteve Taškentu získal ďalšie bábiky a z Írska skromnú vidiečanku, zbierka začínala byť veľmi vzácna a ojedinelá svojho druhu. Medzi vystavenými bábikami sú i bábiky z Vietnamu, ktoré pani Burjaninovej darovali študenti, ktorých kedysi učila. Autorova zbierka sa postupne obohacovala o bábiky z Uzbekistanu, Litvy, Mexika, Vietnamu, Belgicka, Španielska, Egypta a iných krajín, ktoré navštívil pracovne. V rámci dovolenky v Chorvátsku, Turecku a Grécku mu pribudli ďalšie nové bábiky. Bábiku zo Senegalu získal z etno trhu v Taliansku a zo Škandinávie ako dar z Nových Zámkov.
K zberateľským skvostom autorovej výstavy nechýbajú ani naše krásne krojované bábiky v ľudových krojoch zo všetkých kútov Slovenska. Výstava bábik z celého sveta Ing. Jaroslava Burjaniva potrvá do 14. júla 2017.
Anton Kaiser
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“929″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“1″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“1″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[prezentácia]“ template=“/home/html/zlatemoravce.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]